Gyerekek és az internet káros hatásai
Az internet használatával kinyílt a világ, és nem csak a felnőttek, hanem gyermekeink számára is. Az információáramlás felgyorsult és szinte korlátok nélkül hozzá lehet jutni mindenhez, amit meg szeretnénk tudni. Az informatika beférkőzött a hétköznapjainkba, napi szinten jelen van életünkben.
A kártékony hatásokról rengeteg szó esik, mégis azt tapasztalom, hogy nem veszik komolyan, és sok esetben már csak akkor figyelnek fel a szülők, amikor bekövetkezik a baj.A gyerekek életében a legegyszerűbb dolog az írásos beszélgetések. Divatos, hogy a kisgyermekeknél 8-9 éves kortól mobil telefon van, sok esetben internet hozzáférhetőséggel együtt, amit viszont nagyon sajnálok, hogy nincs 1-1 rendszergazda mellettük, aki figyelné ténykedésüket. A gyerekek írni-olvasni tudnak, az informatikai oktatás szépen megvalósult, kíváncsiságuk pedig mérhetetlen, és ez így van jól. Az ügyesen koordinált internet és számítógép használat során érdeklődési körének, korának megfelelő információk birtokába jut a kiskorú, ami véleményem szerint egy nagyon jó dolog. A gyerekeim verset, dalokat tanulnak, utána olvasnak a házi feladatnak, megtanultak tiramisut készíteni és ezerféle kreatív ötletet gyűjtenek. Amennyiben megfelelő időt töltenek a szabadban, sokat játszanak, barátkoznak, könyveket olvasnak, mindez maradhat. Azt azonban nem rejtem véka alá, hogy rendszergazdai ellenőrzés alatt állnak, az informatika világát jó hasznosításra vehetik igénybe. Abban a pillanatban, hogy letöltenek egy programot, érkezik róla tájékoztató, heti jelentésben megnézzük milyen oldalakat kerestek fel és mennyi időt töltöttek „kütyühasználattal”.
Nézzük a legegyszerűbb dolgot, amikor különböző csetprogramok használatával az iskolások beszédbe elegyednek egymással. Első dolog, hogy kialakítanak egy szokásrendszert, hogy mikor és mire használják az ingyenes csetelést. Találkozók, házi feladat átküldése beteg osztálytársnak ügyben teljesen rendben van, azonban, ha valakinek van egy kis szabadideje és unatkozik, ami abból ered, hogy nem tudja magát lefoglalni, megkeresi a barátait írásban és elkezd írogatni. Kezdetben csak mosoly jeleket, aztán pár gondolatot, majd körüzeneteket küldenek egymásnak, majd megszokássá válik és egyre több időt kezdenek vele eltölteni.Mindezt azért tartom fontosnak, mert gyorsan kicsúszhat az irányítás a szülő kezéből és a szabad információ áramlás negatív hatásaival csak utólagosan szembesülünk nagyon sok esetben.
Következő lépcsőfok, amikor rászoknak a csetelésre és csoportokat hoznak létre. A csoportokban nem csak a szükségszerű dolgokat és házi feladatot beszélik meg, hanem mindent, ami adódik, sok esetben egymást bántják, cukkolják, csúnya beszéd is előkerül. Azt kell mondanom, hogy elfajulhatnak ezek a kommunikációk, mégpedig egészen addig, hogy a szidalmazásból veszekedések lesznek, jobb esetben a szülő beavatkozik, más helyzetben annyira függővé válnak a gyerekek, hogy lefekvés után is folyamatosan a telefon csetprogramjára csatlakoznak és jóval azután, hogy aludni kellene, még mennek az üzenetek. A másik probléma, hogy valamilyen tartalommal meg kell tölteni az üres ablakot és a tartalom nem lehet unalmas, sajnos nem informatika oktatására használják. Jönnek, a szerencsétlen leszel, ha nem küldöd tovább körüzenetek, és a hol vagyok, mit csinálok éppen fotók. A kisgyereknek meg se fordul a fejében, hogy mit csinál, amikor lefotózzák egymást bikiniben és körbeküldik, más esetben a félmeztelen fotó kimegy a világhálóra. No ezért írom, hogy rendszergazda felügyeletet adnék a kicsik internethasználata mellé.
Saját példa: kerestem egy kiadó helységet, amire egy nő profiljáról jelentkezett valaki, írtunk pár sort, majd megadta a számát. Felhívtam és egy férfi jelentkezett be, majd kiderült, jó helyen járok, vele írogattam.Ami még veszélyesebb, hogy nem koruknak megfelelő játékban, mozgásban, megfelelő könyvek olvasásában vagy kreatív hobbiban merülnek el, hanem egy virtuális világban, ahol nem minden az, mint aminek látszik.
Kedves szülő, Ön szerint ez a gyerekével nem fordulhat elő?
Az esetek súlyosságában újabb szintet lépünk. Szex és pornó, ami az interneten szabadon hozzáférhető olyan gyerekek számára is, akik ismerik a szót, de nincsenek tisztában a mögötte lévő tartalommal. Rákeres, megnézi, kialakul benne egy kép, ami nem a szerelemről és virágküldésről szól a témában. A trauma valamilyen formában kialakul és jeleket bocsát ki magából, akár úgy is, hogy osztálytársakat kezd el zaklatni és furcsa mozdulatokat végez feléjük, vagy agresszívvá válik a viselkedése. Nyilván előbb-utóbb valakinek fel fog tűnni, de mindeközben a gyerek és környezete lelkileg sérül.
Anya vagyok, tapasztalom a fent leírtakat és megoldásként ismét azt tudom mondani, hogy kövessük figyelemmel gyermekeink tevékenységét, és ehhez már az is elég, ha nyitottak vagyunk az informatika felé. Naplózzuk az internethasználatot és kísérjük figyelemmel, mit csinálnak szabadidejükben. Mutassuk meg nekik, mit hol találhatnak és mik azok a számukra érdekes dolgok, amelyekről bővebben is tájékozódhatnak. Sokan elmondták már, de a gyerekeket kicsi korukban meg kell tanítani játszani, ha megtanítottuk, egyedül is szépen hasznosan fogják eltölteni a szabadidejüket.
Ha látjuk, hogy nincs rendben valami és nem tudja egyedül megoldani, ne hagyjuk magára, hisz mi vagyunk a felnőttek, mi fogjuk megoldani az Ő problémáját, hisz a gyerekünk problémája a miénk is. Ne álszenteskedjünk, hogy megoldhatatlan valami, hanem tegyünk érte, induljunk el és legfőképpen vegyünk részt egymás életében, hogy tudjunk róla és szavak nélkül is észleljük, ha baj van.